Súvislosť medzi kĺbovým a kožným prejavom

04.09.2019

Väčšina pacientov s psoriatickou artritídou má súčasne aj psoriázu. Ak nie je psoriáza prítomná, môže to znamenať ešte nediagnostikovanú psoriázu v skrytých oblastiach pokožky tela, diagnostikovanú ale neaktívnu psoriázu, prítomnosť psoriázy len u príbuzných 1. alebo 2. generácie. (1)

Kožné a kĺbové prejavy sa nemusia objaviť súčasne. Psoriáza predchádza artritíde až v 75 % prípadov, kĺbové postihnutie sa objavuje v priemere za 10 rokov od prvých kožných príznakov. V 11 - 15 % sa psoriáza a artritída prejavuje súčasne (v priebehu 1 roka) a artritída predchádza kožným prejavom v 10 - 20 % prípadov. Toto opozdenie kožných prejavov trvá mesiace, alebo roky. (1, 2, 3, 5, 6). Navyše, v malej podskupine pacientov sa nikdy nemusela vyskytnúť špecifická diagnóza psoriázy, takže je dôležitá akákoľvek anamnéza šupinatej vyrážky, alebo zmeny nechtov. Silné lupiny v anamnéze môžu naznačovať psoriázu vo vlasatej časti hlavy, ktorá nikdy nebola diagnostikovaná. Ak nie je zrejmá osobná anamnéza, celá rodinná anamnéza môže byť kritická. (5)

Vo všeobecnosti neexistuje priamy vzťah medzi závažnosťou kožných a kĺbových prejavov, len u pacientov so súčasným vzplanutím psoriázy a artritídy bola pozorovaná súvislosť medzi rozsahom a závažnosťou kožných prejavov a počtom opuchnutých kĺbov. (1) Vyššia závažnosť kožných ochorení môže zvýšiť riziko psoriatickej artritídy. (4)

U väčšiny pacientov s psoriatickou artritídou prevažuje psoriasis vulgaris (96 %), psoriasis guttata sa vyskytuje v 2 % prípadov a oba typy kožného ochorenia sa vyskytujú súčasne v 15 % prípadov. Erytrodermia a pustulózna psoriáza sa vyskytuje len vzácne.  Palmoplantárna psoriáza postihuje dlane a chodidlá a združuje sa prevažne s artritídou sternoklavikulárneho skĺbenia (medzi kľúčnou kosťou a hrudnou kosťou) a manubriosternálneho skĺbenia (skĺbenie dvoch častí hrudnej kosti - rukoväte a tela). Pokiaľ tento syndróm sprevádza akné (conglobata alebo fulminans), prípadne hidradenitis suppurativa, ide o syndróm SAPHO (synovitída, akné, pustulóza, hyperostóza, osteomyelitída. (1)

Psoriáza nechtov býva spojená s artritídou príslušného DIP (distálne interfalangeálne kĺby). Nechty bývajú u psoriatikov postihnuté len v 41 % prípadov, pri psoriatickej artritíde sa vyskytujú u 67 - 90 % pacientov. (1,6)

Zdroj:

2. Olejárová M., Fialová J.: Psoriáza a psoriatická artritida. Mladá fronta 2012. 39 s. ISBN 978 80 204 2804 2.

3. Tillett W., Charlton R., Nightingale A., Snowball J., Green A., Smith C., Shaddick G., McHugh N.: Interval between onset of psoriasis and psoriatic arthritis comparing the UK Clinical Practice Research Datalink with a hospital-based cohort, Rheumatology 2017, vol. 56, i. 12,p. 2109-2113, ISSN 1462 0332.

4. Villani A.P., Rouzaud M., Sevrain M., Barnetche T., Paul C., Richard M.A., Beylot - Barry M., Misery L., Joly P., Le  Maitre M., Aractingi S., Aubin F., Cantagrel A., Ortonne J.P., Julien D.: Prevalence of undiagnosed psoriatic arthritis among psoriasis patients: Systematic review and meta-analysis. Journal of the American Academy of Dermatology 2015, vol. 73, i. 2, p. 242 - 248. ISSN 0190 9622.

5. Buderman E., Gordon K.B.: Diagnosis and evaluation of psoriasis and psoriatic arthritis. Handbook of Psoriasis and Psoriatic Arthritis. Adis Cham 2016. ISBN 978-3-319-18227-8.

6. Sarac G., Tulay Koca T., Baglan T.: A brief summary of clinical types of psoriasis. North Clin Istanb 2016, vol. 3, i. 1, p. 79-82, ISSN 2536 4553.