Subjektívny a objektívny nález PsA

04.09.2019

Príznakom psoriatickej artritídy je bolesť. Charakter bolesti pri psoriatickej artritíde je zápalový s typickým ranným pesimom (výraznejšími príznakmi) a úľavou po rozcvičení. Znamená to, že ráno je bolesť omnoho výraznejšia, je prítomná stuhnutosť a sťažené fungovanie, pohyb. Pacient potrebuje nejaký čas na rozcvičenie a rozhýbanie, aby sa dokázal presúvať a vykonávať denné činnosti. Oproti reumatoidnej artritíde je bolestivosť menej výrazná a aj opuchy bývajú menšie, čo však nie je pravidlom a závisí to najmä na aktuálnej aktivite ochorenia. Typická ranná stuhnutosť trvajúca 30 - 60 minút je prítomná len u 50 % pacientov. (1,2)

Psoriatická artritída môže postihnúť akýkoľvek periférny kĺb - ruky, zápästia, drobné kĺby nohy, koleno, rameno, bedrové kĺby, axiálny skelet, čiže chrbticu a sakroiliakálne kĺby (spájajú krížovú kosť a bedrové kosti) . (1) Charakteristické býva zafarbenie kože nad postihnutým kĺbom. (2)

Začiatok ochorenia je najčastejšie pozvoľný, mono (jeden kĺb) až postupne sa pridáva viac kĺbov a vzniká oligoartikulárny zápal.  Manifestácia, teda prejavenie sa psoriatickej artritídy  nasleduje niekedy po úraze kĺbu, podobne ako erupcia psoriázy v mieste poranenia kože (Koebnerov fenomén). Pretrvávajúci opuch kĺbov u pacienta s psoriázou by mal viesť k podozreniu na psoriatickú artritídu. (1)

V 25 % prípadov prvá manifestácia postihuje 5 a viac kĺbov (je polyartrikulárna) a vtedy býva ťažko odlíšiteľná od séronegatívnej reumatoidnej artritídy. Tento typ prvej manifestácie je spojený s horšou prognózou ochorenia. (1,2)

Psoriatická artritída sa môže prejaviť aj ako entezitída Achilovej šľachy, väzivového pruhu (šliach) na spodnej časti chodidla spájajúci pätovú kosť a prsty nohy (plantárnej fascie),  patelárneho ligamenta do tíbie (väz spájajúci tíbiu predkolenia s jabĺčkom kolena), v oblasti panvy, či sedacích kostí. (1)

Ak sa ochorenie prejaví izolovanou axiálnou formou (postihujúce len stavce chrbtice), býva často nerozpoznané a diagnostikuje sa až pri náhodnom náleze sakroiliitídy (zápal kĺbov krížovej kosti a bedrových kostí) alebo spondylitídy (zápal stavcov chrbtice) pri RTG zobrazení blízkej oblasti. (1)

1. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.

2. Gladman D.D.: Clinical features and diagmostic consideration in psoriatic arthritis. Psoriatic Arthritis, An Issue of Rheumatic Disease Clinics. Elsevier Health Sciences 2015, ISBN 0323413528, p. 569 - 611