Štádiá ochorenia

10.02.2020

Okrem aktuálnej klinickej a humorálnej zápalovej aktivity ochorenia sa môže stav pacienta so psoriatickou artritídou hodnotiť aj na základe už prebehnutých zmien a poškodení, zhoršení funkcie kĺbov, kostí a entézií v dôsledku zápalu. Tieto zmeny a teda progresia ochorenia sa hodnotia najmä pomocou RTG. U reumatoidnej artritídy existujú 4 štádiá ochorenia, pri ktorých však chýbajú charakteristiky pre psoriatickú artritídu. 

Štádiá reumatoidnej artritídy podľa Steinbrockera:

Štádium I - Zmeny sú preukázateľné len v mäkkých tkanivách, žiadne RTG deštrukcie, periartikulárna poróza. 

Štádium II - Ľahká osteoporóza na RTG obrazoch, mierné známky deštrukcie, nie sú však prítomné deformity, môţe byť svalová atrofia, obmedzenie pohybu, tendovaginitídy, uzly.

 Štádium III - Na RTG obraze je preukázateľná osteoporóza, deštrukcia chrupavky a kosti, kĺbové a mimokĺbové zmeny, sval. atrofie. 

Štádium IV - Kostná alebo fibrózna ankylóza, taktiež môžu byť prítomné všetky kritériá štádia III.  (1)

RTG kĺbov sa u psoriatickej artritídy považuje za zlatý štandard v posudzovaní progresie ochorenia. Je spoľahlivý, rýchly a lacný Prvé štandardizované rádiologické hodnotenie sa dosiahlo metódou, ktorá bola navrhnutá Steinbrockerom a kol. v roku 1949. Ovtedy vzniklo viacero metód, ktoré boli vyvinuté pre reumatoidnú artritídu. RTG zmeny pri psoriatickej artritíde sa však líšia od reumatoidnej artritídy, predovšetkým nižšou frekvenciou periartikulárnej osteopénie, všším výskytom distálnych interfalangeálnych erózií, hubovitých zmien a ,,pencil-in-cup,, kostných zmien, kostnej proliferácie, periositídy a kostnej ankylózy. Odkedy väčšina hodnotiacich metód zahŕňa aj erózie a kĺbové poškodenie, je možné špecificky validovať rádiologické metódy pre psoriatickú artritídu. Ideálna rádiologická hodnotiaca metóda by mala byť platná, ľahko spracovateľná, rýchla a ekonomicky nenáročná. Larsenova (1977) a Steinbrockerova metóda to spĺňa. Pri Steinbrockerovej metóde sa hodnotia jednotlivé kĺby od 0-4 (0 zamená normálny stav, 1 - opuch mäkkých tkanív a osteopénia, 2 - erózie, 3 - zúženie kĺbového priestoru, 4 - úplné zničenie kĺbu). Pri modifikovanej Larsenovej metóde má hodnotenie kĺbov 0-5 stupňov: 0 - normálny stav, 1 - opuch mäkkých tkanív, osteoporóza, mierne zúženie kĺbového priestoru, 2 - erózia s deštrukciou spoločného povrchu (DJS) <25%, 3 - erózia s DJS 26-50%, 4 - erózia s DJS 51-75%, 5 - deštrukcia kĺbu s DJS nad 75%. výsledok sa vyhodnotí zrátaním bodov pre jednotliv3 kĺby. Steinbrockerova metóda je jednoduchá a dodnes široko používaná. Sharpova metóda vytvorená v roku 1971 a modifikovaná v roku 1985 je citlivejšia pre RA, ale nemusí byť tak citlivá pri zisťovaní zmien u psoriatickej artritídy, pretože erózie a kostná novotvorba sa pri nej netýka len kĺbov, ale zahŕňa šľachy a úpony. (2) Pre praktické hodnotenie psoriatickej artritídy je po určitých modifikáciách vhodná klasifikácia RA so štyrmi štádiami ochorenia.

1. Kosznovszká A., Kabátová, M.: LIEČEBNO-REHABILITAČNÝ PLÁN A POSTUP U REUMATICKÝCH CHORÔB (REUMATOIDNÁ ARTRITÍDA, M. BECHTEREV) Bakalárska práca v obore fyzioterapia. Katedra fyzioterapie a rehbilitácie LF MU, Brno 2014. https://is.muni.cz/th/wv3k3/BC-praca_Aniko.pdf

2. Rahman P., Gladman D.D, Cook R. J., Zhou Y., Young G., Salonen D.: Radiological assessment in psoriatic arthritis. British Journal of Rheumatology 1998, vol. 37, p. 760-765. ISSN 1462-0332.