Prognóza

23.09.2019

Psoriatická artritída je často progresívne ochorenie, ktoré môže spôsobiť erózie tkanív už na začiatku ochorenia a diagnostické oneskorenie je spojené so zlým klinickým stavom a štrukturálnym poškodením. Nová účinná liečba môže zastaviť tento progres a preto sa očakávané ciele liečby vyvinuli od jednoduchého zmiernenia bolesti po dosiahnutie úplnej remisie, alebo aspoň minimálnej aktivity ochorenia. Tieto pokroky zdôrazňujú potrebu včasnej diagnostiky a stratégie liečby podľa cieľa. (2)

Pokiaľ je pri prvom vyšetrení prítomná artritída piatich a viac kĺbov, vyššia FW (nad 15 mm/hod.) a prítomnosť erózií kĺbov,  predpokladá sa ťažký priebeh ochorenia. Postihnutie chrbtice pri PsA má však dobrú prognózu. Pri tomto ochorení existuje vyššie riziko úmrtia u žien (59 %) a mužov (65 %) a má podobné príčiny ako u pacientov s RA. Výskyt respiračných ochorení u pacientov s psoriatickou artritídou je ale významne vyšší, konkrétne pneumónia a respiračné zlyhanie pri CHOCHP. (1)

1. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.

2. Felbo S.K., Terslev L., Østergaard M.: Imaging in peripheral and axial psoriatic arthritis: contributions to diagnosis, follow-up, prognosis and knowledge of pathogenesis. Clinical and Experimental Rheumatology 2018, vol. 36, n.114, p.24-34, ISSN 1593-098X.