Prejavy PsA

04.09.2019

Postihnutie DIP

Postihnutie DIP znamená postihnutie distálnych interfalangeálnych kĺbov, čo sú koncové kĺby článkov prstov. (1) Difúzny opuch týchto kĺbov je častým znakom pri psoriatickej artritíde. (2) Takýto opuch býva jedným z diagnostických kritérií ochorenia, je preň typický. Pri opuchu viacerých kĺbov a šliach prsta dochádza k vzniku typicky opuchnutého tzv. ,,párkovitého,, prstu.

Daktylitída

Tzv. klobásovitý, alebo párkovitý prst je ďalším typickým prejavom psoriatickej artritídy. (1) Popisuje sa až u 14 - 46 % prípadov. (3) Ide o difúzny (rozptýlený) opuch prsta. Môže byť akútny so znakmi aktívneho zápalu (bolestivosť, teplota kĺbu), alebo chronický s pretrvávajúcim opuchom prsta bez známok aktívneho zápalu. Iba aktívna daktylitída je považovaná za známku aktivity ochorenia. (1) Daktylitída je síce charakteritickým znakom psoriatickej artritídy, nie je však pre ňu špecifická. Môže sa vyskytnúť aj u reaktívnej artritídy, sarkoidózy, dny, alebo u septickej tenosynovitídy (zápal šľachy, alebo šľachovej pošvy spôsobený bakteriálnou infekciou) flexoru (ohýbač) prsta. V prípade psoriatickej artritídy je daktylitída stav, ktorý je obvykle asymetrický,  postihuje častejšie dolné končatiny a často postihuje viac prstov súčasne. (3) Je dôsledkom zápalu všetkých drobných kĺbov prsta a priľahlej šľachy - tenosynovitídy flexoru (pričom flexorové šľachy sú častejšie postihnuté ako extenzorové šľachy) a entezitídy (zápal úponu šľachy). (3, 6) Vzniká periostitída, opuchy mäkkých tkanív a kostnej drene a zúženie kĺbovej štrbiny. Daktylitída je tiež rizikový faktor erozívneho poškodenia kostí. (1,3)

Jednostranný opuch

Jednostranný opuch spravidla celej hornej končatiny je pravdepodobne obdobou dakylitídy postihujúcej celú končatinu, alebo ide o prejav opuchu končatiny pri reumatickom zápale (lymfatická obštrukcia). (1)

Entezitída

Entezitída je zápal lokalizovaný v mieste úponu šľachy, alebo väzu do kosti. Postupom času môže spôsobiť zápalové štrukturálne zmeny a erozívne poškodenie. Je častým nálezom, ktorý sa vyskytuje u tretiny pacientov s psoriatickou artritídou. (4) Je charakteristickým znakom celej skupiny séronegatívnych spondyloartritíd. (1) Postihnuté bývajú najmä úpony Achillovej šľachy a plantárnej fascie (veľká šľacha v chodidle, ktorá spája pätu s prstami) do pätovej kosti, obidva úpony patelárneho ligamenta (väz spájajúci jabĺčko v kolene a píšťalu) a šľachovosvalové úpony v oblasti panvy. Tiež spondylitída môže byť prejavom entezitídy na telách stavcov. (1,4) S týmto stavom je spojené aktívnejšie ochorenie a viac bolesti. Rizikovými faktormi rozvoja entezitídy sú aktívnejšie zapálené kĺby, vyšší index telesnej hmotnosti a mladší vek pri detekcii. (4) Entezitída sa prejavuje námahovou a pohmatovou bolesťou v mieste úponu šľachy, niekedy je sprevádzaná lokalizovaným opuchom. Tieto úponové bolesti môžu byť veľmi silné a ich intenzita môže prevýšiť bolesť spôsobenú zápalom kĺbu. (6)

Teleskopické prsty

Sú typickým nálezom pri psoriatickej artritíde. Vznikajú pri ťažkom erozívnom priebehu s deštrukciou kĺbov a osteolýzou článkov prsta a vedú ku skráteniu jedného alebo niekoľkých prstov so zriasením prebytočnej kože, ktorú možno natiahnuť do pôvodnej dĺžky. Tieto zmeny sa môžu vyskytnúť aj na prstoch nôh. Výsledkom je ťažké funkčné postihnutie končatiny. (1,5)

1. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.

2. Tan A.L., Benjamin M., Toumi H., Grainger A.J., Tanner S.F., Emery P., McGonagle D.: The relationship between the extensor tendon enthesis and the nail in distal interphalangeal joint disease in psoriatic arthritis-a high-resolution MRI and histological study. Rheumatology 2007, vol. 46, i. 2, 7, p. 253-256, ISSN 1462-0332.

3. Kaeley G.S., Eder L., Aydin S.Z., Gutierrez M., Bakewell C.: Dactylitis: A hallmark of psoriatic arthritis. Seminars in Arthritis and Rheumatism 2018, vol. 48, i. 2, p. 263-273, ISSN 0049-0172.

4. Polachek A., MMath S.L., Chandran V.,  Gladman D.D.: Clinical Enthesitis in a Prospective Longitudinal Psoriatic Arthritis Cohort: Incidence, Prevalence, Characteristics, and Outcome. Arthritis Care & Research 2017, vol 69, i. 11, p. 1685-1691. ISSN:2151-4658.

5. Bojinca V., Malitchi R., Duna M.: THERAPEUTIC CHALLENGES AND COMPLICATIONS IN A CASE OF ARTHRITIS MUTILANS. Romanian Journal of Rheumatology  2016, vol. 25, i. 1, p43-45, ISSN 2069-6086.

6. Olejárová M., Fialová J.: Psoriáza a psoriatická artritida. Mladá fronta 2012. 39 s. ISBN 978 80 204 2804 2.