Podtypy PsA

04.09.2019

Asymetrická oligoartikulárna forma

Zjednodušene povedané, táto forma postihuje asymetricky (nie rovnako na obidovoch stranách tela) menej ako 5 kĺbov. Tento typ psoriatickej artritídy bol považovaný za najčastejší (až 70 % prípadov), dnes sa však výskyt odhaduje na 16 - 53 %. (1,2,3) Postihuje menej ako 5 periférnych kĺbov, napríklad zápästie jednej ruky, drobný kĺb druhej ruky a jeden kolenný kĺb. (3,4) Postihnuté bývajú DIP aj PIP kĺby (distálne aj proximálne interfalangeálne - koncové aj najbližšie článkové kĺby) horných aj dolných končatín MCP a MTP (metakarpofalangeálne - kĺby medzi záprstnými kosťami a prvými článkami prstov, ľudovo nazývané aj hánky, a metadorzofalangeálne - skĺbenie medzi predpriehlavkovými kosťami a prvými článkami prstov nôh). Menej často sú postihnuté bedrové kĺby, kolená, talokrurálne kĺby (latinsky articulatio talocruralis je kĺb spájajúci píšťalu (crus = predkolenie) s talom t.j. s priehlavkovou kosťou, talus "leží" medzi píšťalou a pätovou kosťou) a radiokarpálne kĺby (nachádzajúce sa medzi vretennou kosťou (radius) a zápästím (carpus)). Charakteristický je výskyt daktylitíd. (1,3) 

Symetrická polyartikulárna forma

Táto forma je podobná reumatoidnej artritíde. Na rozdiel od reumatoidnej artritídy postihuje najčastejšie drobné kĺby rúk a nôh aj DIP, kde je najmä u prstov typická radiálna distribúcia postihnutia všetkých kĺbov jedného prstu zápalom. (1, 4) Ďalšou lokalizáciou je zápästie, členok, lakeť a koleno. Výskyt sa odhaduje na 28 - 78 %. (1) Symetrická polyartritída znamená, že ochorenie postihuje symetricky (rovnako na každej strane tela) viac ako päť kĺbov. Je symetrická a prejavuje sa zmenami vo viacerých kĺboch ​​prstov, zápästí a nôh a v 15% - 20% prípadov sa nedá odlíšiť od RA, pretože môže zničiť kĺby podobným spôsobom. Pacienti majú negatívny reumatický faktor. (3) Odlíšenie týchto ochorení umožňujú určité klinické, alebo RTG rysy. (1)

Forma postihujúca DIP kĺby

Toto typické postihnutie koncových článkov prstov rúk a nôh s jedinečnými klinickými črtami a zmenami kĺbov pri psoriatickej artritíde je často spojené s dystrofiou nechtov, kde sa popri eróziách pozorujú aj proliferatívne zmeny (rozmnožovanie buniek a tvorenie nového tkaniva). Výskyt sa odhaduje na (5% - 12% prípadov). (1, 3)

Mutilujúca forma

Mutilujúca artritída sa prejavuje trvalým, chronickým zápalom, ktorý zahŕňa osteolýzu (odbúravanie kosti) DIP a PIP kĺbov rúk a nôh a vedie k závažným deformáciám. (3, 4) S prevalenciou (výskytom) medzi 5 - 16% u pacientov s PsA postihuje toto erózne ochorenie malé kĺby vo forme rozpúšťania alebo resorpcie distálnych častí kostí.  Ak ochorenie progreduje, dochádza ku skráteniu prstov (teleskopické prsty) so zreteľnými deformáciami. V tomto prípade môže byť kĺb často ankylotický (stuhnutie kĺbu ako následok dlhotrvajúcej nehybnosti končatiny pri zápale kĺbu ) a dislokovaný (vysunutý).  V tejto forme sú bežné opuchy kostí, erózie kostí a novotvorba kostí. (3)

Axiálna forma

Axiálna spondyloartritída postihuje sakroiliakálne kĺby a kĺby chrbtice, čo môže viesť k fúzii (spájaniu) stavcov. (3, 4) Táto zriedkavá forma postihuje približne 5% pacientov s psoriatickou artritídou. Sprievodná periférna artritída je hlásená asi u 40% pacientov. (3) Pacienti sa v tomto prípade sťažujú na kľudové a nočné bolesti v krížoch s maximom vo včasných ranných hodinách spojené so stuhnutosťou a zlepšujúce sa rozcvičením. Na RTG náleze sú typické osifikácie (skostnatenia) väzov v okolí postihnutých stavcov (parasyndesmofyty). Zápal môže postihnúť aj vyššie časti chrbtice. (4)

1. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.

2. Vijayakumaran N., Asokan N., Krishnan J., Narayanan B.: Clinical and radiological findings in psoriatic arthritis: A hospital-based cross-sectional study. Muller journal of medical sciences and research 2016, vol. 7, i. 2, ISSN 0975-9727.

3. Sudoł-Szopińska I., Matuszewska G., Kwiatkowska B., Pracoń G.: Diagnostic imaging of psoriatic arthritis. Part I: etiopathogenesis, classifications and radiographic features. J Ultrason. 2016, vol. 16, i. 64, p. 65-77, ISSN 2451-070X.

4. Olejárová M., Fialová J.: Psoriáza a psoriatická artritida. Mladá fronta 2012. 39 s. ISBN 978 80 204 2804 2.