Nesteroidné antiflogistiká (NSA)

05.12.2019

NSA sú základom liečby všetkých foriem psoriatickej artritídy. (1) Majú protizápalový a analgetický účinok (proti bolesti), majú silný efekt na zápalovú bolesť a na rozdiel od opiátov nie sú návykové. U časti pacientov liečba týmito prípravkami postačuje, dlhodobá terapia je však spojená s rizikom vzniku nežiadúcich účinkov, najmä na tráviaci trakt. Uprednostňujú sa prípravky s dlhšou dobou účinku - napríklad diklofenak, meloxikam, naproxén. U aktívnej artritídy je potrebné ich podávať pravidelne v plnej protizápalovej dávke, po znížení aktivity ochorenia ich môžu užívať podľa potreby pri bolesti, alebo vôbec. (2) Plná protizápalová dávka diklofenaku je 150mg. Tablety sa užívajú celé s dostatočným množstvom tekutiny a nie nalačno. Pri citlivom žalúdku sa odporúča užívať liek počas jedenia. (3) Meloxicam sa užíva v dávke 15mg denne, tablety sa užívajú počas jedla a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. (4) Plná protizápalová dávka naproxenu je 1100mg. Tablety sa užívajú celé nezávisle od jedla. (5) 

Nesteroidné antireumatiká v tele blokújú tzv. prostaglandíny (prozápalovo pôsobiace látky vznikajúce v mieste zápalu spôsobujúce bolesť, opuch a zvýšenie teploty. (3) Prostalandíny majú v ľudskom tele aj prospešné účinky - ochraňiujú žalúdočnú sliznicu, regulujú prietok krvi obličkami, udržujú správnu funkciu krvných doštičiek. (2) Nesteroidné antiflogistiká zabraňujú kolagénom indukovanej agregácii doštičiek a preto ich blokáda vedie nielen k zníženiu bolesti a prejavov zápalu, ale môže spôsobiť aj poškodenie žalúdočnej sliznice, zvýšenie krvného tlaku, poruchy obličkových funkcií, alebo zvýšenie krvácavosti. (2,3) Z toho dôvodu sa nesmú užívaťnajmä pri žalúdočnom a peptickom vrede, pri poruchách zrážanlivosti krvi a v poslednom trimestri gravidity (predlžujú krvácanie a inhibujú kontrakcie maternice pri pôrode). Riziko sa zvyšuje pri dlhodobom užívaní vysokých dávok. Je potrebné zvážiť kombinovanú liečbu protektívnymi látkami (napr. inhibítormi protónovej pumpy alebo mizoprostolom. U pacientov s ulceróznou kolitídou alebo Crohnovou chorobou sa stav sa môže touto liečbou zhoršiť. (3) Nie u každého pacienta sa uvedené nežiadúce účinky prejavia, avšak každý by mal poznať tie závažné (prejavujúce sa napríklad bolesťami brucha, pálenie záhy, zvracanie, čierna stolica, opuchy... ) a ich výskyt ihneď hlásiť ošetrujúcemju lekárovi.(2) Opatrnosť sa odporúča u pacientov súbežne užívajúcich lieky, ktoré môžu zvyšovať riziko ulcerácie alebo krvácania, ako sú systémové kortikosteroidy, antikoagulanciá, ako warfarín, antiagregačné lieky, ako je kyselina acetylsalicylová alebo selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu. (3) Kortikosteroidy pacienti s psoriatickou artritídou často užívajú súčasne a dlhodobo. (2) NSA môžu zvyšovať hladinu metotrexátu a tým aj riziko nežiaducich účinkov a toxicity, avšak pri reumatických ochoreniach je kombinácia NSA, metotrexátu a dokonca aj kortikoidov celkom bežná, preto sa dávkovanie týchto liečiv stanovuje postupne a s ohľadom na danú kombináciu. Rizikové je užívanie NSA aj u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami ako napr. hypertenzia, zlyhanie srdca, zvýšujú riziko arteriálnych trombotických príhod, môžu spôsobiť palpitácie.  Môžu spôsobiť aj kožné reakcie z precitlivenosti, zhoršiť funkciu pečene a obličiek. Ak to nie je jednoznačne nevyhnutné, NSA sa nemjú podávať ani počas prvého a druhého trimestra gravidity, pretože môže nepriaznivo ovplyvňovať graviditu a/alebo vývoj embrya/plodu. Žena, ktorá sa snaží otehotnieť, alebo počas prvého a druhého trimestra gravidity, má užívať najnižšie dávky takú krátku dobu, ako je to len možné. Môže prestupovať aj do materského mlieka, preto sa pri dojčení neodporúča. (3,4)

Z NSA jedine koxiby (celekoxib, etorikoxib) nepôsobia negatívne na žalúdočnú sliznicu. (2) Odporúčaná úvodná denná dávka celecoxibu je 1 kapsula (200 mg) užívaná v 2 rozdelených dávkach. Dávka sa môže neskôr podľa potreby zvýšiť na 1 kapsulu (200 mg) 2x denne a užívajú sa nezávisle od jedla. (6) Maximálna denná dávka etoricoxibu je 90 mg 1x denne. (7)

Pacienti zvyčajne NSA užívajú dlhodobo, pokiaľ majú bolesti, liek účinkuje a pokiaľ ho pacient toleruje. Aj u dlhodobo stabilizovanej choroby sa ale môže stav prechodne na rôzne dlhú dobu zhoršiť (vírusové ochorenie, fyzická námaha...). V týchto prípadoch môže byť liečba NSA nedostatočná a je potrebné k nej pridať ďalší liek. NSA sa medzi sebou kombinovať nesmú, pretože pôsobia rovnakým mechanizmom a ich účinok sa kombináciou nezvyšuje, naopak stúpa riziko nežiadúcich účinkov. Je možné ale pridať paracetamol. Pre krátkodobé zvládnutie zhoršeného stavu je možné použiť aj opioidné analgetiká. Pri miernych lokalizovaných bolestiach aj lokálne prípravky NSA vo forme gélu, masti alebo náplasti, ktoré nemajú systémové nežiadúce účinky. Existuje iba riziko kožnej reakcii po vystavení ošetrenej pokožky slnku. Nefarmakologické prostriedky (chlad, masáž, fyzikálna liečba) sú doplnkovou liečbou miernych bolestí kĺbov a úponov. (2)

1. Olejárová M., Fialová J.: Psoriáza a psoriatická artritida. Mladá fronta 2012. 39 s. ISBN 978 80 204 2804 2.

2. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.

3. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/diclobene-50-mg-225856.html#5_0

4. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/meloxicam-mylan-15-mg-240343.html

5. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/nalgesin-forte-550-mg-870936.html

6. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/celebrex-200-mg-482517.html

7. https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/arcoxia-60-mg-220558.html