Mimokĺbové príznaky PsA

23.09.2019

Najčastejšími mimokĺbovými príznakmi sú únava a depresívne naladenie. (1,2) Únavu možno opísať ako stratu sily počas denných úloh a povinností, alebo nesúlad medzi vynaloženým úsilím a skutočným výkonom. Je to bežný a významný symptóm pri reumatických ochoreniach, ktoré narúšajú každodenné činnosti. Únava súvisí s bolesťou, psychickou tiesňou, zhoršenou kvalitou spánku, komorbiditami, zdravotným postihnutím, fibromyalgiou a sociálno-demografickými charakteristikami pri reumatických poruchách.  Rovnako ako v prípade iných reumatických ochorení sú úrovne únavy u pacientov s PsA vysoké a sú spojené s emocionálnymi a sociálnymi aspektmi choroby. (3)

Zápaly očí sa vyskytujú až v 30 % prípadov. Najčastejšie ide o jednoduchú konjuktivitídu. Iritída sa vyskytuje asi v 7 % a to predovšetkým u pacientov s axiálnym postihnutím. Prejavuje sa boleťami, začervenaním, slzením a svetloplachosťou. (1,2) Očné komplikácie psoriázy a psoriatickej artritídy sú početné a môžu postihnúť takmer každú časť oka. Najčastejšie očné zmeny u pacientov zahŕňajú okrem konjunktivitídy a iritídy , keratitídu, iridocyklitídu, kataraktu vyvolanú UV žiarením, uveitídu a chorioretinitídu. Rozpoznanie očných komplikácií má veľký klinický význam. (4)

Pri psoriatickej artritíde sa vyskytuje aj ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, taktiež je zvýšené riziko arteriálnej hypertenzie, kardiovaskulárnych ochorení, metabolického syndrómu, chronickej obštrukčnej choroby pľúc a osteoporózy. (5)

V 4 % prípadov sa vyskytuje aortálna insuficiencia, väčšinou sa prejavuje neskôr v priebehu ochorenia. (1,2)

2. Šedová, L.: Psoriatická artritida v ambulanci praktického lékaře. In Medicína pro praxi 2007, roč. 4, č.3, s. 109-112, ISSN 1803-5310.

3. ULUS, Y., AKYOL, Y., BILGICI, A., KURU, O.: The impact of the presence of fibromyalgia on fatigue in patients with psoriatic arthritis: comparison with controls. In: Adv. rheumatol., 2020, vol.60, i. 01. ISSN 2523-3106.

4. Demerdjieva Z., Mazhdrakova D., Tsankov N.: Ocular changes in patients with psoriasis. In Clinics in dermatology,  November-December 2019, vol.37, i.6, p. 663-667, ISSN 0738-081X.

5. Korenčíková A., Ursínyová U., Masarovičová A.: Balneoterapia psoriatickej artritídy. Dermatológia pre prax 2019, roč. 13, č. 2, s. 65-68, ISSN 1339-4207.