Laboratórne vyšetrenie

23.09.2019

Žiadna laboratórna abnormalita nie je charakteristická pre psoriatickú artritídu. (1)

Anémiou trpí okolo 14 % pacientov, väčšinou má charakter anémie pri chronickou zápalovom ochorení. (1)

Zvýšenie reaktantov akútnej fázy, ako je sedimentácia erytrocytov (FW) sa pozoruje len u 40 - 60 % pacientov, väčšinou s polyartikulárnym postihnutím. Na druhej strane normálna hodnota nevylučuje ťažkú artritídu. U axiálnej formy vzťah aktivity k vyššej sedimentácii erytrocytov chýba. (1)

Hyperurikémia sa vyskytuje u 21 % prípadov a býva považovaná za prejav zvýšeného metabolického kožného obratu pri psoriáze. Súvislosť medzi závažnosťou kožného postihnutia a hladinami kyseliny močovej nebola preukázaná. Zvýšená hladina kyseliny močovej v sére môže byť príčinou chybnej diagnózy dnavého záchvatu, najmä pri monoartritíde. V týchto prípadoch je potrebné v synoviálnom výpotku vylúčiť prítomnosť kryštálikov natriumurátu. Rozbor synoviálnej tekutiny ukazuje zápalový výpotok - viac ako 2000 leukocytov s prevahou polymorfonukleárov. (1)

Pozitivita reumatoidného faktoru nie je vylučujúcim kritériom psoriatickej artritídy, avšak u séropozitivity je predpokladom neprítomnosť reumatických uzlov. (1)

Pozitivita antinukleárnych protilátok (ANA) sa udáva v rozsahu 2 - 16 %. (1)

Protilátky proti cyklickému citrulinovanému peptidu (anti CCP) sa u pacientov s psoriatickou artritídou vyskytujú u 7 %, u včasnej reumatoidnej artritídy až v 74 % a u psoriatikov bez artritídy u 0,7 %. Pacienti s psoriatickou artritídou a s pozitívnymi anti CCP protilátkami majú častejšie polyartikulárne (RA-like) postihnutie, avšak prítomnosť týchto protilátok nemá vzťah k RTG zmenám, funkčnému postihnutiu alebo k rozvoju deformít. (1)

1. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.