04.09.2019

Prvé záznamy o existencii tohto ochorenia pochádzajú z archeologických nálezov z 5. storočia nášho letopočtu. Vtedy boli postihnutí jedinci považovaní za nositeľov ,,biblického malomocentstva,, a zatváraní v kláštoroch.(1) V tej dobe bolo ochorenie považované za infekčné a pacienti boli izolovaní v tzv. leprosáliách spolu s malomocnými. Na psoriázu upozornil už Hippocrates (4. - 5. storočie p.n.l.). Galén (2. storočie n.l.) prvýkrát použil pojem ,,psoriasis vulgaris,,. (2)

Až do 19. storočia bolo toto ochorenie považované za určitú formu malomocenstva. (1) Definitívne bola psoriáza odlíšená od infekčnej lepry až vďaka Ferdinandovi Ritter vn Hebra v 19-tom storočí. (2)

Louis Alibert dal prvýkrát do súvislosti psoriázu a kĺbne postihnutue - artritídu  v roku 1818, ale termín ,,psoriasis arthritique,, bol uvedený v publikácii Bazinu až v roku 1860. Detailnejší popis choroby pochádza z roku 1883, ale systematicvkého výskumu sa psoriatická artritída dočkala až v 50-tych rokoch minulého storočia. Wright vtedy popísal erozívnu, často asymetrickú artritídu u pacientov so psoriázou, upozornil aj na nižšiu frekvenciu reumatoidných faktorov (RF), na postihnutie distálnych interfalangeálnych kĺbov (DIP) - opuchy okolo horných prstov kĺbov, možný rozvoj mutilujúceho poškodenia a súvislosť so sakroiliitídou (zápa skĺbenia krížovej a bedrovej kosti). V roku 1964 Americká reumatologická asociácia prijala psoriatickú artritídu za samostatnú klinickú jednotku a odvtedy sa významne pokročilo v pochopení etiopatogenézy (príčina a vývoj choroby), jej súvislosti s psoriázou, priebehu a v terapeutických možnostiach. (1,3)

Zdroj:

1. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.

2. Olejárová M., Fialová J.: Psoriáza a psoriatická artritida. Mladá fronta 2012. 39 s. ISBN 978 80 204 2804 2.

3. . https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/psoriaticka-artritida-diagnostika-a-nove-moznosti-lecby-484089