Glukokortikoidy

09.12.2019

Glukokortikoidy (kortikosteroidy) sú hormóny kôry nadobličiek, ktoré majú výrazné metabolické účinky. Za normálnych okolností je hladina glukokortikoidu kortizónu najvyššia ráno, vedie k mobilizácii zásob energie po spánku. Podávanie kortikoidov vedie k veľmi rýchlej a citeľnej úľave od kĺbových príznakov, dlhodobá liečba je však spojená s radou nežiaducich účinkov. Sú preto vhodnou liečbou najmä v akútnej fáze ochorenia. U psoriatickej artritídy sa používajú výnimočne, u vysoko aktívnych foriem, napríklad na začiatku pri vzplanutí ochorenia spravidla do doby, kým sa prejaví efekt bazálnej liečby. (1)

Dávkovanie je prísne individuálne, pohybuje sa zvyčajne v rozmedzí 5 - 60 mg denne, v niektorých prípadoch môžu presiahnuť dávku 100 mg/deň. Pri chronických ochoreniach sa liečba začína zväčša podávaním malých dávok, naopak v akútnych prípadoch sú potrebné vysoké dávky, ktoré sa po zvládnutí akútneho stavu znižujú na dávku udržiavaciu. Začiatočná dávka sa podáva až do dosiahnutia uspokojivej odpovede, potom sa dávky postupne znižujú až na najnižšiu dávku, ktorá zabezpečí potrebnú klinickú odpoveď.  (3) Aby sa napodobnilo prirodzené kolísanie hladiny, podáva sa celá dávka kortikoidu hneď ráno. Po zlepšení stavu sa môže dávka postupne znižovať až celkom vysadiť, prípadne ponechať na nízkej udržiavacej dávke. (1) Po ukončení terapie sa obnovuje funkcia kôry nadobličiek už v nasledujúcich dňoch po vynechaní, pri dlhodobom podávaní najmä vysokých dávok však niekedy môže potlačenie funkcie kôry nadobličiek trvať rad mesiacov alebo aj rokov. (3)

Opatrnosť je potrebná pri kardiálnej dekompenzácii, ťažšej forme hypertenzie, pokročilejších formách ischemickej srdcovej choroby, diverkulitíde, pri hojacich sa operačných ranách, pri renálnej insuficiencii, pri náchylnosti na tromboembolické ochorenia a pri TBC. (3) Dlhodobá liečba môže viesť k vzniku osteoporózy, preto pri užívaní viac ako 3 mesiace pacienti užívajú aj prípravky vápnika s vitamínom D3. Glukokortikoidy môžu v kombinácii s NSA zvyšovať riziko poškodenia žalúdočnej sliznice a vznik žalúdočného vredu. Dlhodobá liečba vyššími dávkami môže spôsobovať nadváhu, opuchy, vznik diabetu a kožné zmeny. (1) Počas terapie vysokými dávkami prednizónu nie je vhodné očkovanie živou vakcínou z dôvodov obmedzenia imunitných reakcií a rizika neurologických komplikácií. Pasívna imunizácia počas terapie je možná, ale protilátková odpoveď je nedostačujúca. Pri dlhodobom podávaní najmä vyšších dávok je potrebné chorých starostlivo monitorovať klinicky aj laboratórne. Sleduje sa krvný tlak, glykozúria, pred a a počas terapie glykémia, ďalej kaliémia, prípadné žalúdkové ťažkosti či psychické zmeny, retencia tekutín. U starších pacientov je pred zahájením terapie žiaduce oftalmologické vyšetrenie a rtg hrudníka. V strave sa obmedzuje kuchynská soľ, nutná je suplementácia draslíka (ovocie, zelenina). Počas terapie sa neodporúča vystavovať sa infekcii, slniť sa a piť alkoholické nápoje. Pri vzniku infekčných ochorení je nutná účinná antibiotická terapia. V gravidite a počas laktácie nie je podávanie lieku vhodné (známky hypoadrenalizmu u novorodencov). (3)

GK sa v prípade oligoartikulárnych foriem ochorenia môžu podávať priamo do miesta zápalu intraartikulárne (do kĺbu), do šľachových úponov, alebo k bolestivým entéziám. Môžu byť spolu s NSA jedinými farmakami schopnými kontrolovať aktivitu ochorenia. (2) Vnútrokĺbové injekcie sú v prípade postihnutia jedného kĺbu ideálne. Po injekcii je však potrebné kĺb fyzicky šetriť aspoň po dobu 3 dní (nechodiť, použiť ortézu alebo šatku), aby sa minimalizovalo systémové vstrebanie lieku predĺžil sa jeho lokálny účinok. (1)

1. Olejárová M., Fialová J.: Psoriáza a psoriatická artritida. Mladá fronta 2012. 39 s. ISBN 978 80 204 2804 2.

2. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.

3. https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/prednison-5-leciva-190597.html