Genetická predispozícia

10.09.2019

Aj keď presná etiológia ochorenia nie je známa, je dostatok predpokladov pre genetické pozadie psoriázy aj psoriatickej artritídy. (1) Niektoré gény sa podieľajú na patogenéze spoločnej medzi chorobami a iné gény prispievajú k zreteľnej patogenéze každej choroby. Každé ochorenie ovplyvňujú rôzne zložky imunitného systému a majú odlišné úlohy v patogenéze každého ochorenia.  (4)

Dôkazom o genetickom pozadí ochorenia je vyšší výskyt u monozygotných dvojčiat (identické dvojčatá, ktoré vznikli z jediného oplodneného vajíčka) ako u dizygotných (dvojvaječné). Riziko vývoja ochorenia u druhého dvojčaťa je v tomto prípade 35 - 70 %, zvyšných 30 % poukazuje na úlohu faktorov vonkajšieho prostredia. (1)

Populačné štúdie sledujú výskyt ochorenia u príbuzných pacientov. U prvostupňových príbuzných je riziko vzniku ochorenia až 55x vyššie. (1)

Pre vznik ochorenia je potrebná prítomnosť určitých génov. Gény závažnosti choroby a vnímavosti k ochoreniu dedíme od svojich predkov a je ich veľké množstvo. Odhaduje sa, že ich vo svojej genetickej výbave majú až desiatky percent ľudí. (2) To však ku vzniku ochorenia nestačí, k prejavu ochorenia dochádza až vplyvom rozmanitých vonkajších spúšťacích faktorov. (4) 

V genetickej informácii jedinca - na krátkom ramene 6. chromozómu sa nachádza MHC (major histocompatibility complex - hlavný histokompatibilný komplex) obsahujúci lokusy (génové miesto, úsek molekuly DNA (chromozómu) obsahujúci jeden gén ). MHC je skupina génov, ktorých produktami sú membránové glykoproteíny (MHC molekuly I. a II. triedy) charakteristické a jedinečné pre každé indivídum (rozpoznávacie glykoproteíny = sebaznaky, vlastné antigény). (1)

Histokompatibilné systémy sa nachádzajú u všetkých živočíšnych druhov, počet týchto systémov je pri každom druhu veľký. Pri vyšších stavovcoch je väčší ako 30 a jeden z nich má však vždy dominantné postavenie a volá sa hlavný histokompatibilný systém = HHS. U človeka je to systém HLA. HLA u ľudí má 5 oblastí - HLA - D, B, C, E, A. Štúdium systému HLA je dôležité pre potreby pri výbere vhodného darcu pri transplantáciách (kostná dreň), tkanív a orgánov. Tiež z dôvodu genetickej predispozície a mechanizmu vzniku chorôb, pretože je stále viac dôkazov o tom, že HLA majú významný vzťah k rôznym ochoreniam. U chorých s niektorými chorobami sa určité antigény HLA vyskytujú častejšie ako u zdravých. Napríklad 96% pacientov s Bechterevovou chorobou (ankylozujúca spondylitída je dlhodobé zápalové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým tzv. sakroiliakálne skĺbenie tj. kĺb medzi krížovou kosťou a panvou, a kĺby chrbtice ) má antigén HLA - B27, výskyt tohto antigénu v normálnej populácii je len 4%. (3) 

Niektoré lokusy MHC vykazujú veľmi tesnú väzbu s psoriatickou artritídou a psoriázou. Sú to lokusy HLA B13, 16, 17 a 57, Cw6 a DR7. Prítomnosť Cw6, najmä HLA Cw*0602 je spojená s častejšou a skoršou manifestáciou psoriázy a psoriatickej artritídy, s ťažším priebehom psoriázy a výskytom Koebnerovho fenoménu. (1, 4). Lokusy B38 a B39 sú spojené s horšou prognózou psoriázy aj psoriatickej artritídy. Staršie štúdie preukázali asociáciu HLA B27 s axiálnou formou psoriatickej artritídy, súvislosť s psoriatickou artritídou majú aj lokusy B7 a DR4, ktorý je spojený s vyšším rizikom rozvoja erózií. (1)

Medzi ďalšie gény, ktoré sú spájané s psoriatickou artritídou patrí MICA (prítomná u 60 % pacientov s psoriatickou artritídou), TNFalfa (TNF308 pri erozívnej artritíde, TNF238 pri periférnej artritíde) a CARD15 (mutácia tohto génu je spájaná s vyššou náchylnosťou k vzniku psoriatickej artritídy a tiež Crohnovej choroby) , tiež PSORS2 (PSORS1 je spojený len s psoriázou). (1)

Prejavy ochorenia sú spôsobené aktiváciou jedného typu bielych krviniek (T-lymfocytov), ktoré začnú tvoriť prozápalovo pôsobiace cytokíny  a dochádza k rozvoju zápalového procesu. (2) Cytokíny zapojené do patogenézy psoriázy a psoriatickej artritídy zahŕňajú TNF-alfa, IFN-gama, interleukíny IL-2, IL-6, IL-10, IL-12, IL-15, IL-17, IL-20, IL-22, IL-23 a IL-26. (4)

Pri psoriatickej artritíde sa predpokladá veľký genetický príspevok  IL -22, IL-23R a IL-12. V synoviu (kĺbová dutina) tiež dominujú zápalové cytokíny  IL-2, IL-10, IFN-gama a TNF-alfa. Gény IL-17 sa nachádzali viac v koži ako v synoviu, zatiaľ čo výskyt TNF bol na oboch miestach podobný.  IL-6 boli v synoviu, ale nie v koži.  (4,5) 

V prípade psoriázy aj psoriatickej artritídy bol zistený častejší výskyt ochorenia, ak bol ochorením postihnutý otec. Vek manifestácie, delí ochorenie na dva typy - I.typ (pred 40.rokom života) má výraznejšie genetické pozadie s častejším výskytom psoriázy u príbuzných, s častejším spojením s antigénmi HLA systému a ťažším priebehom. U psoriatickej artritídy sa častejšie prejaví kožná psoriáza pred kĺbovým postihnutím. Riziko vzniku psoriázy u prvostupňových príbuzných je 10 násobne vyššie ako u bežnej populácie. Typ II. (po 40. roku života) je spojený len s dvojnásobne zvýšeným rizikom rozvoja ochorenia u prvostupňových príbuzných. Riziko rozvoja psoriázy u detí zdravých rodičov je 0,04, v prípade jedného rodiča s psoriázou 0,28, pri postihnutí obidvoch rodičov 0,65. Ak už v rodine jedno dieťa psoriázu má, pravdepodobnosť ochorenia ďalšieho dieťaťa je 0,24/0,51/0,83. Pravdepodobnosť rozvoja psoriatickej artritídy, ak už v rodine jedno dieťa ochorelo je 0,10 pokiaľ boli rodičia zdraví, ak psoriatickou artritídou trpela matka 0,22 a ak otec 0,31. (1)

1. Štolfa J., Štork J. a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Jessenius Maxdorf 2007. 164 s. ISBN 978 80 7345 002 1.

2. Olejárová M., Fialová J.: Psoriáza a psoriatická artritida. Mladá fronta 2012. 39 s. ISBN 978 80 204 2804 2.

3. https://editapaulikova.science.upjs.sk/imu/files/tahaj/imu6.pdf

4. Coates L.C., FitzGerald O., Hellivell P.S., Paul C.: Psoriasis, psoriatic arthritis, and rheumatoid arthritis: Is all inflammation the same?. Seminars in Arthritis and Rheumatism 2016, vol. 46, i. 3, p. 291-304. ISSN 0049 0172.

5. Belasco J., Louie J.S., Gulati N., Wei N., Nograles K., Fuentes‐Duculan J., Mitsui H., Suárez‐Fariñas M., Krueger J.G.: Comparative Genomic Profiling of Synovium Versus Skin Lesions in Psoriatic Arthritis. Arthritis and Reumatology 2015, vol. 67, i. 4, p- 934-944, ISSN 2326-5205.