Diferenciálna diagnostika

23.09.2019

Rozlíšiť pacientov s PsA od pacientov s RA s pridruženou psoriázou nie je ľahké, rovnako ako diagnostikovať psoriatickú artritídu bez aktuálne prítomnej psoriázy. (1)

Psoriatická artritída (PsA) je chronické zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyznačuje zápalovou artritídou a kožnou psoriázou. Všeobecne sa klasifikuje ako podtyp spondyloartropatie (SpA), spolu s ankylozujúcou spondylitídou (AS), reaktívnou artritídou, artritídou spojenou so zápalovým ochorením čriev a nediferencovanou spondyloartropatiou (USpA).  PsA skutočne zdieľa množstvo fenotypových charakteristík s ostatnými podtypmi SpA, ako je asymetrická synovitída, entezitída a familiárna agregácia. Typické znaky SpA, ako je sakroiliitída, prítomnosť HLA-B27, uveitída a chronické zápalové črevné lézie, sa nachádzajú aj v PsA, aj keď s nižšou frekvenciou ako v iných podtypoch SpA. Je zaujímavé, že zapojenie periférnych kĺbov je väčšinou asymetrické a oligoartikulárne, ako v prípade SpA, ale môže napodobňovať aj reumatoidnú artritídu (RA) s prípadným deštruktívnym postihnutím viacerých malých kĺbov rúk a nôh. Napokon postihnutie kože a nechtov, úplná ankylóza zničených periférnych kĺbov, dominantné postihnutie distálnych medzifalyngálnych kĺbov a mutilujúce formy artritídy odlišujú PsA od SpA aj RA. (2)

Ankylozujúca spondyloartritída sa vyskytuje častejšie u mužov, PsA má výskyt podobný u oboch pohlaví. Axiálne postihnutie a postihnutie sakroiliakálnych kĺbov je u AS vždy prítomné, u PsA len v 35 %. Periférna artritída je častejšia u PsA, artritída je prítomná na kĺboch horných aj dolných končatín a veľkých i malých kĺboch, AS postihuje najmä veľké kĺby dolných končatín. Daktylitída je typická pre PsA. HLA B27 sa u PsA vyskytuje v 10 - 25 %, u SA dokonca v 90 %. RTG nález nba chrbtici u PsA poukazuje na asymetriu a parasyndesmofyty, u SA sa vyskytujú symetrické syndesmofyty. (1)

Postihnutie DIP (distálnych interfalangeálnych kĺbov) je typické pre PsA, postihnutie kĺbov je skôr asymetrické, u RA je symetrické. Erytém nad kĺbami, axiálne postihnutie, kožné lézie, postihnutie nechtov, entezitída a daktylitída sú charakteristické pre PsA. Reumatoidný faktor je väčšinou negatívny a osteopénia nie je pravidlom. Osteolýza a ankylóza je prítomná skôr u PsA. (1)

Takmer nemožné je odlíšenie PsA od reaktívnej artritídy, pokiaľ chýba jasná spúšťacia infekcia, keďže obidva ochorenia majú množstvo spoločných klinických rysov v rámci skupiny spondyloartritíd. (1)

2. Kruithof E., Baeten D., De Rycke L.: Synovial histopathology of psoriatic arthritis, both oligo- and polyarticular, resembles spondyloarthropathy more than it does rheumatoid arthritis. In Arthritis Research and Therapy 2005, vol. 7, ISSN 1478-6362.