Liečivé rastliny z Božej záhrady

14.04.2020

Niečo zaujímavé zo sveta byliniek. Všetky recepty sú doplnkom k základnej liečbe ochorenia a ich použitie konzultujte so svojim lekárom alebo lekárnikom (stačí napísať na psoriaza@mojareuma.sk) :) Vnútorné úžívanie byliniek vždy konzultujte! Nemôžu sa užívať dlhodobo a bez dohľadu odborníka.

Zápal kĺbov

Kostihoj lekársky - pravidelné potieranie tinktúrou z kostihoja lekárskeho zmierňuje bolesti. Korene kostihoja lekárskeho sa umyjú a vyčistia kefkou, nakrájajú na drobno a naložia do fľaše. Korene sa zalejú 38 až 40% ražnou pálenkou tak aby boli zakrýté a fľaša sa nechá stáť dva týždne na teplom mieste. Tinktúrou sa denne potierajú kĺby. 

Masť z nechtíka lekárskeho - rozpáli sa 250g čistej bravčovej masti a do horúcej sa nasypú dve kopcovité hrste nechtíka (listy, kvety a stonky). Nechá sa to krátko vzkypieť, dobre sa premieša a odstaví. Prikrytý hrniec sa nechá cez noc vychladnúť. Na druhý deň sa masť zohreje, aby bola dosť tekutá a prefiltruje sa cez čisté ľanové plátno. Listy, kvety a stonky sa silno vytlačia a masť sa naleje do uzavieracích fliaš. 

Obklad z listov - listy kelu alebo kapusty obyčajnej sa nahrejú žehličkou a priložia na bolestivý kĺb. Obklad sa na udržanie tepla ovinie šatkou. Ešte účinnejšia je listová kaša z čerstvo nazbieraných listov plavúňa obyčajného. Listy sa umyjú, rozdrvia sa váľkom na drevenej doske, priložia sa na bolestivé miesto a obviažu šatkou. Listová kaša sa nechá cez noc vychladnúť. 

Praslička roľná - denne sa pije, ráno pol hodiny pred raňajkami a večer pol hodiny pred večerou, jedna šálka prasličkového čaju. Jedna kopcovitá čajová lyžička prasličky na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije sa po dúškoch. 

Sedací kúpeľ z prasličky roľnej - raz za mesiac by sa mal pripraviť sedací kúpeľ z prasličky roľnej. V 5 litroch studenej vody sa 12 hodín namáča 100g prasličky. Studený výluh sa potom zohreje, precedí a prileje do kúpeľovej vody. Vo vani musí byť toľko vody, aby zakrývala obličky. Po 20-minútovom kúpeli sa netreba utierať, len sa zabaliť do kúpeľového plášťa a poležať si hodinu v posteli. 

Zábal z prasličky roľnej - pri zápaloch kĺbov by sa mali pripravovať parné zábaly z prasličky roľnej. Dve kopcovité hrste prasličky sa vložia do sita zaveseného nad hrncom s vriacou vodou. Stúpajúcimi vodnými parami sa bylinky zahrejú. Potom sa obsah sita vysype na čisté ľanové plátno a priloží sa na zapálený kĺb. Ďalšou teplou šatkou sa obklad zabalí do tepla, aby liečivé sily prasličky neunikali bez účinku. Prasličkový zábal sa nechá pôsobiť niekoľko hodín. Po opätovnom zohriatí sa praslička môže ešte dva krát použiť na parný zábal. 

Pŕhľava - počas celého dňa sa medzi dvoma šálkami čaju z prasličky roľnej pijú štyri šálky pŕhľavového čaju. Jedna kopcovitá čajová lyžička pŕhľavy na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije sa po dúškoch. 

Švédske kvapky - pri pití štyroch šálok pŕhľavového čaju denne sa s polovicou šálky čaju vypije tri krát denne jedna polievková lyžica švédskych kvapiek. Táto polovica šálky s kvapkami sa pije pred jedlom a po ňom. 

Obklad zo švédskych kvapiek - denne sa na bolestivé miesto prikladá obklad zo švédskych kvapiek, ktorý sa nechá pôsobiť štyri hodiny. Postihnuté miesto sa vopred potrie nechtíkovou masťou, aby alkohol švédskych kvapiek priveľmi nevysušil pokožku. Vhodne veľký chumáč vaty sa navlhčí švédskymi kvapkami a priloží sa na boľavé miesto. Ako tepelná ochrana sa priloží suchý chumáč vaty, ktorý sa na ochranu odevu prekryje plastovou fóliou a obviaže sa ešte čistou šatkou. 

Artritída

Dúška materina - sušená dúška materina sa nasype do vrecka a zohriate vrecko sa proloží na noc na bolestivé miesto. Pomáha to tíšiť bolesti. 

Masť z nechtíka lekárskeho - ,, -

Obklad z listov - ,, -

Praslička roľná - ,, -

Sedací kúpeľ z prasličky roľnej - ,, - 

Pŕhľava - ,, -

Tinktúra z kostihoja lekárskeho - ,, -

Švédske kvapky a obklad zo švédskych kvapiek - ,, -

Reuma

Celkový kúpeľ z kostihoja lekárskeho - listy kostihoja lekárskeho sú vhodné ako prísada so kúpeľa. V 5 litroch studenej vody sa 12 hodín namáča 500 g listov kostihoja lekárskeho. studený výluh sa potom zohreje, precedí sa a prileje do kúpeľovej vody. Srdce musí byť pri kúpaní nad vodou. Po 20-minútovom kúpeli sa netreba utierať, len zabaliť do kúpacieho plášťa a ľahnúť si na hodinu do postele. 

Tinktúra z kostihoja lekárskeho - ,, - 

Olej z ľubovníka bodkovaného - na vonkajšie používanie pri reume sa osvedčil aj olej z ľubovníka bodkovaného. Čerstvé kvety a puky ľubovníka bodkovaného sa naložia do fľaše a zalejú olejom tak, aby boli kvety úplne zakyté. Fľaša sa odloží aspoň na tri týždne na teplé miesto. Po čase sa olej zafarbí na červeno. 

Olej z dúšky - olej z dúšky je tiež účinný liečebný prosriedok proti reumatizmu. Čerstvo nazbierané kvety dúšky sa naložia do fľaše a zalejú olejom tak, aby boli byliny zakryté. Fľaša sa odloží na tri týždne na teplé miesto. Takto získaným olejom sa potierajú reumou sužované kĺby. 

Plavúň obyčajný - jedna zarovnaná čajová lyžička plavúňa obyčajného na šálku sa zaleje horúclu vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije po dúškoch ráno jedna šálka čaju, nie viac. 

Praslička roľná - jednu čajovú lyžičku prasličky roľnej na šálku treba zaliať horúcou vodou, nechať pol minúty stáť, precediť a denne piť po dúškoch jednu šálku čaju.

Prvosienka jarná - jedna kopcovitá lyžička prvosienky jarnej na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch pije jedna až dve šálky čaju. 

Púpava lekárska - kým kvitne púpava lekárska, nazbiera sa denne 10 čerstvých stoniek a umyjú sa aj s kvetmi. Kvety sa potom odstránia a stonky sa surové zjedia. ň

Rebríček obyčajný - jedna kopcovitá čajová lyžička rebríčka na šálku sa zaleje horúcou vodu, nechá sa pol minúty stáť a precedí sa. Čaj sa pije taký horúci, aký sa dá zniesť, denne štyri šálky. 

Repík lekársky - jedna kopcovitá čajová lyžička repíka na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a pije sa po dúškoch denne dve šálky. 

Túžobník brestový - jedna kopcovitá čajová lyžička nadrobno nakrájaných kvetov túžobníka brestového na šálku sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch pijú dve až tri šálky. 

Celkový kúpeľ z pŕhľavy - je tiež účinný pri dne a reume. V 5 litroch studenej vody sa 12 hodín namáča 200g pŕhľavy. Studený výluh sa potom zohreje, precedí sa a prileje do kúpeľovej vody. Srdce musí byť pri kúpaní nad vodou. Po 20-minútovom kúpeli sa netreba utierať, len sa zabaliť do kúpacieho plášťa a ľahnúť si na hodinu do postele. 

Tinktúra z pagaštana konského - 5 až 6 gaštnov sa nakrája na plátky aj s hnedou šupkou a naloží sa do litra 38 až 40% ražnej pálenky. Po 14 dňoch možno už tinktúru používať na potieranie pri reumatických a iných podobných ťažkostiach. 

Tinktúra z veroniky lekárskej - na vonkajšie používanie sa pri reume odporúča aj tinktúra z veroniky lekárskej. Dve kopcovité hrste kvitnúcej pokrájanej byliny sa naložia do fľaše a zalejú 1 litrom 38 až 40% ražnej pálenky. Fľaša sa odloží aspoň na dva týždne na teplé miesto. Tinktúrou sa treba denne potierať. Ako doplnok možno užívať denne 3x15 kvapiek tinktúry, zriedených v malom množstve vody alebo bylinkového čaju. 

Kukurica siata - jedna kopcovitá čajová lyžička koncovej metliny kukuričných kláskov sa zaleje horúcou vodou, nechá sa pol minúty stáť, precedí sa a denne sa po dúškoch pije jedna až dve šálky čaju. 

Masť z nechtíka lekárskeho - ,, -

Švédske kvapky - denne by sa mala piť jedna čajová lyžička švédskych kvapiek v zmiešanom pŕhľavovo-prasličkovom čaji. Ako doplnok možno používať švédske kvapky aj z vonka. Chumáč vaty navlhčený švédskymi kvapkami sa priloží na bolestivé miesto. Pokožka sa vopred natrie masťou z nechtíka lekárskeho, aby ju alkohol švédskych kvapiek nevysušil.